ENFORMATİK ENSTİTÜSÜOYUN TEKNOLOJİLERİ Programı


GATE Hakkında

Günümüzde video oyunları bilişim teknolojileri endüstrisinin en hızlı büyüyen alanlarından biridir. Oyun sektörünün teknik konuları üzerinde önemli bir araştırma zemini bulunmaktadır. Animasyon, bilgisayar grafiği, oyun estetiği, görsel tasarım, üç boyutlu veri işleme, GPU programlama, yapay zeka, oyun fiziği, dijital işitsel tasarım ve üretimi, sanal çevre modelleme bu konulardan sadece bazılarıdır.
 
ODTÜ Oyun Teknolojileri Yüksek Lisans Programı, öğrencilere bu konularda çalışma ve bu alanlar üzerinde araştıma yapma olanağı sağlayan bir yüksek lisans programıdır. Program, öğrencilerine son 10 yıl içinde hem ekonomik hem de kültürel açıdan önem kazanan video oyunları sektöründeki ileri teknolojilerin hem teorik hem de pratik yönleri hakkında bilgi vermektedir. Program çerçevesinde öğrenciler, tüm bileşenleri uygulayabilecekleri gerçekçi takım projelerinde rol alarak uygulamalı deneyim kazanmaktadırlar.


Programın öncelikli amacı, oyun geliştirme endüstrisi için uygun yöntemleri belirleyerek öğrencilere oyun geliştirme alanında uzman olmaları için yol göstermek ve oyun teknolojileri bilim dalına evrensel düzeyde katkılar sağlayacak araştırmalar yapmaktır. Bu nedenle program, tezli bir yüksek lisans programıdır. Program kapsamında Oyun Geliştirme ve Oyun Tasarımı olarak iki uzmanlık alanıbulunmaktadır. Öğrenciler, bu uzmanlık alanlarından birini seçerek ilgili dersleri almakta ve eğilimleri olan alan üzerine yoğunlaşma imkanı bulmaktadırlar. Program mezunları, oyun geliştirme firmaları ve animasyon stüdyolarında çalışabilmektedirler.

Programımızı oyun teknolojileri alanındakiteknolojik gelişmeler doğrultusunda her zamangüncel tutabilmek, ders içerik ve yapılarını öğrencilere en faydalı olacak şekilde düzenleyebilmek ve değerli tecrübe ve fikirlerinden hem programımızı sürekli geliştirme hem de öğrencilerimize sektor ile ilgili yolgösterme adına, yararlanabiliyor olmaktan mutluluk duyduğumuz, her biri oyun teknolojileri konusunda uzman üyelerden oluşan endüstri danışma kurulumuz ile işbirliği içinde olmaktan gurur duyuyoruz.

Endüstri danışma kurulu üyelerimiz:
Simon ASHBY Co-founder - Audiokinetic
Peter BLACKBURN Gameplay Lead - Ubisoft Vancouver Canada
Mevlut DINC  CEO - Sobee Studios Istanbul Turkey
Ergun Kenan GUVENC General Manager - Pixofun Ankara Turkey
Giray ÖZİL Game Engine Programmer - Blizzard Entertainment LA USA
Soner SEN Programmer - 
Ubisoft Toronto Canada
Hasan Dogu TASKIRAN Senior Software Engineer - Ubisoft Vancouver Canada
Baris YAMAN Lead Engineer - A Bit Lucky San Francisco USA
Armagan YAVUZ Manager - Taleworlds Ankara Turkey